Merhaba dostlar, ilk kez bir yazıma böyle başlıyorum hadi hayırlısı 🙂  Artık wordpress, arayüz geliştirme konularında freelancer işler aldığım için siteme bir portfolyo ve wordpress tema yaptırmak isteyenlerin bakacağı bir sayfa yapacaktım. Bu sayfayı yapmak için de wordpress için özel bir sayfa oluşturmam gerekiyordu. Özel sayfadan kastım portfolyo, iletişim sayfaları oluşturmak isteyen fakat oluşturduğu sayfada sidebar olmasın ya da ek şeyler olsun istiyorsanız benim gibi özel sayfa oluşturmalısınız. Tabii bu sayfayı wordpress panelden eklerden şablon olarak ekleyeceğiz.

Sayfayı oluşturmadan önce ne için kullanacağınızı seçmelisiniz. Ben sayfa yapımını anlatırken örnek olarak portfolyo yapımını kullanacağım. Artık sayfamızı hazırlamaya başlayalım. İlk olarak wordpress tema klasörümüze sayfaismi.php adında bir .php uzantılı bir dosya oluşturuyoruz. Oluşturduğumuz dosyayı Notepad++, Sublime Text gibi bir editör yardımıyla açarak, en başa aşağıda vereceğim kodları yazıyoruz.


<?php
/*
Template Name: Portfolyo
*/
?>

Bu kodları yazdıktan sonra wordpress tema dosyanızda ki page.php dosyasında yazan kodları hiç değiştirmeden kopyalayıp portfolyo.php(oluşturduğumuz dosya) dosyasında ki ?> tagının altına yapıştırıyoruz. Tabii yapacağımız sayfada sidebar olmasını istemediğimiz için

<?php get_sidebar(); ?>

kodunu kaldırıyoruz.
Ben kendi kodladığım SomakliV1 temasıyla yaptım bu işlemleri. portfolyo.php dosyamızın son hali aşağıda ki gibi.

<?php
/*
Template Name: Portfolyo
*/
?>
<?php get_header(); ?>
<div id="genel">
<div id="sol">
<?php if ( have_posts() ) : while ( have_posts() ) : the_post(); ?>
<div id="icerik">
<div class="sol-baslik" style="width:98.5%;"><span class="iBaslik"><h1><?php the_title(); ?></h1></span> </div>
<div class="yBilgiler" style="width:99%;">
<div class="yYorum"><?php comments_popup_link(__('Yorum Yapılmamış.'),__('1 Yorum Yapılmış.'), __('%'), 'comments', __('X')); ?> </div>
<div class="yYazar">Yazar: <?php the_author(''); ?></div>
<div class="yTarih"><?php the_time('j F Y'); ?></div>
<div class="temizlik"></div>
</div>
<div class="yMakale" style="width:99%;">
<?php the_content(); ?>
<div class="etiket">
Etiketler : <?php the_tags( '', ', ', ''); ?>
<div class="temizlik"></div>
</div>
<div class="temizlik"></div>
<h2 class="yorumlar">Yorumlar</h2>
<?php comments_template(); ?></div>
<div class="temizlik"></div>
</div>
<div class="temizlik"></div>
</div>
<?php endwhile; else: ?>
<p><?php _e('Sonuç Bulunamadı.'); ?></p>
<?php endif; ?>
</div>
<div class="temizlik"></div>
</div>
<?php get_footer(); ?>

sol-baslik, yBilgiler sınıflarına sırasıyla style=”width:98.5%;” ve  style=”width:99%;” özellikleri ekledik. Bunu yapmamızın sebebi sidebarı kaldırdığımız için sol tarafın genişliği az kalacaktı.  style=”width:98.5%;” ve  style=”width:99%;” kodlarını ekleyerek genişliği arttırdık.

Özel sayfa oluşturmak için kod yazma serüvenimiz burada sona eriyor. Şimdi tek yapmamız gereken şey kaldı oda wordpress panelden sayfa eklemek. WordPress panelimize giriş yapıyoruz sonra sayfalar menüsüne girip oradan yeni ekle diyoruz. Sayfamızın başlığını, içeriğini yazdıktan sonra sağ taraftaki sütunda bulunan “Şablon” bölümünden Portfolyo seçeneğini seçiyoruz ve yayımla diyoruz. WordPress temamız için yapmış olduğumuz özel sayfamız artık hazır.

Author

3 Comments

  1. eline sağlık hocam sayende takıldığım yerleri artık rahatlıkla yapabiliyorum.

  2. merhaba…
    Anlatı güzeldi ve portfolyo sayfasını oluşturduk ama sayfaya yazı içeriklerini yada sayfaları(örneğin:hakkımda sayfasını) nasıl ekleyeceğiz?
    başarılar…

Write A Comment