Bu makalemizde WordPress Admin Panelini açıklamalar ile keşfedeceğiz.Yönetim Paneli

WP yönetim paneline tarayıcınıza siteadi.com/wp-admin yazarak ulaşabilirsiniz.

Yazılar

Web sitemizde yer alan yazıları güncellemek ve yeni yazılar eklemek için kullanacağımız bölümdür.

Ortam

Web sitemizde yer alan resimlerin bulunduğu kısımdır. Burada resim ekleyebilir ve sitemizde yer alan mevcut resimleri görebilir, silebilir, düzenlemeler yapabiliriz.  Sunucu veya hostumuza yüklediğimiz tüm resimler wp-content/uploads klasörü içerisinde bulunur.

Bağlantılar

Bu bölüm takip ettiğimiz sitelerin adreslerini belirtmek için kullanabileceğimiz kullanışlı bir kısımdır.  Bölümde yer alan özellikler sayesinde sitemizde istediğimiz alanlara bağlantılar verebiliriz.

Sayfalar

Sitemize yeni sayfalar ekleyip mevcut sayfaları düzenleyebilmemize imkan sağlayan bir bölümdür.

Yorumlar

Sitemizi ziyaret edenlerin yaptığı yorumlara ulaşabileceğimiz alandır. Bu alanda, yorumları onaylayabilir, silebilir, düzenleyebilir, bekleyen yorumlara müdahale edebiliriz.

Görünüm

Bu alana kısaca görsel tasarım alanı diyebiliriz. Tema dosyaları, menüler, bileşenler, eklentiler ve temaları bu bölümde yönetebilir, çeşitli müdahalelerde bulunabiliriz.

Eklentiler

Yüklü eklentileri görebileceğimiz ve eklenti yükleyebileceğimiz alandır. Burada, eklentileri aktif ve pasif yapabiliriz.

Kullanıcılar

Sitemize üye olan userleri/kullanıcıları görebileceğimiz üyelere görev verebileceğimiz bir alandır. Burada, üye ekleyebilir ve silebiliriz.

Araçlar

Bazı işlerimizi kolaylaştırabileceğimiz araçların bulunduğu alandır. Dışa ve İçeri aktarma gibi özellikleri bulunduğu kısımdır. Bir siteden diğer siteye içeriklerimizi aktarmaya ve almaya yardımcı olur.

Ayarlar

 

Sitemizin temel ayarlarının bulunduğu kısımdır.  Site başlığı, slogan, tarih saat biçimi ve benzeri genel ayarların bulunduğu bölümdür.
Author

1 Comment

Write A Comment