Ben bi Windows kullanıcısıyım, 3-4 gün önce Windows’umun yanına Ubuntu kurdum. 3-4 gün kullandıktan sonra öncesine göre bilgisayarımı Ubuntu olsun ya da Windows 8.1 olsun iki platformdan birinde açarken eskisine göre performans da bir azalma vardı. Bu durumda benim hoşuma gitmedi ve Ubuntu’yu kaldırmaya karar verdim. Sizinde böyle sorunlarınız olduysa ya da Ubuntu’dan hoşlanmadıysanız kaldırmak istiyorsanız bu olay biraz zordur ama neyse. Bu tür sebeplerden dolayı Ubuntu’yu kaldırmak istiyorsanız. Hadi gelin beraber Ubuntu’yu kaldıralım.

Asla Windowsunuzun yanına Ubuntuyu kurarken yaptığınız gibi disk böldüğünüz bölümden diski silerek yapmayınız.  Direk diski silerseniz Grub’u da silmiş olursunuz Windows’a da ulaşamazsınız. İlk olarak bilgisayarınızı başlattığınız da Windows mu? Ubuntu mu? diye  işletim sisteminizi  seçmenizi sağlayan menüyü yani Grub alanını kaldırmamız gerek.  Evet artık Grub’u kaldırmaya başlayalım.

Bilgisayarımızı Windows ile açıyoruz.  MbrFix.exe yazılımını C:\ dizinine indiriyoruz. Fakat indirmeye çalıştığımızda Windows buna izin vermeyecektir. İlk masaüstünüze indirip sonra C:\ dizinine atabilirsiniz. Bende öyle yaptım. Daha sonra başlata gelip komut satırı aracını açmak için cmd yazıyoruz direk tıklayıp açmıyoruz cmd ye sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır deyip evete tıklıyoruz. Windows’un komut satırı aracına aşağıda vereceğim kodları sırayla yazınız

c:
cd \
mbrfix /drive 0 fixmbr</pre>

Son komutu yazdıktan sonra size Y ya da N’yi seçmenizi isteyen bir soru gelecektir. Bu soruya y diyerek enter tuşuna basıp devam ediyoruz. Bu işlemleride bitirdikten sonra Grub’u başarıyla kaldırmış oluyoruz. Şimdi sıra geldi bilgisayarımızdan tamamen Ubuntu’yu silmeye. Bilgisayarıma sağ tıklayıp “Yönet” deyip sol tarafta bulunan sekmelerden Depolama alanından Disk Yönetimi’ni seçiyoruz. Ubuntu’yu kurmak için oluşturduğumuz diskleri silerek Ubuntu’yu bilgisayarımızdan tamamen silmiş oluyoruz.

Author

Write A Comment