Selamlar, ne zamandır yazmıyordum. YGS’de geldi geçti bende artık geceleri daha sık çalışmaya başladım. GitHub da bu sıralar daha fazla aktif olmaya çalışıyorum bundan sonrada açık kaynağa daha fazla destek vermek için daha fazlada aktif olacağım gibi. Hem kendime kaynak olması amacıyla hemde öğrendiklerimi paylaşma amacıyla Git Terminalde kullandığım kodları kısa kısa anlatarak makale olarak yayınlayacağım umarım faydalı olur.

Terminalden GitHub’a Dosya Yükleme

İlk olarak github.com’dan hesabınıza giriş yaparak New Repositry diyorsunuz ve yeni bir repo oluşturuyorsunuz.

Bilgisayarımızda repomuza yükleyeceğimiz klasörü oluşturuyoruz. İçindeki dosyaları vs ayarlıyoruz. Ondan sonra git bash’a girip ya da cmder’e girip (ben cmder kullanıyorum daha güzel bir görüntü sağladığı için) oluşturduğumuz klasöre giriyoruz


cd baransample

git init

bu kodlarla baransample klasörünün içine giriş yapıp giti aktif hale getirdik

git add .

‘.’ ile baransample klasörünün içindeki tüm dosyaları ekliyoruz. baransample klasöründen tek bir dosya ekleyeceksen onun adını yazabilirsiniz.

git commit -m "yeni dosyaları yükledim" 

git commit ile depoya yollamaya hazır hale getirdikten sonra -m “yeni dosyaları yükledim” diyerek repoya commit atıyoruz.

 git remote add origin 'link' 

github.com’dan repo oluştururken üst kısımda size reponun linkini verecektir ‘link’ kısmına o linki yazınız.

 git push -u origin master 

diyerekte projemizi GitHub’a taşıyoruz.

Terminalden GitHub’a Dosya Yükleme işlemi bu kadar arkadaşlar. Bu şekilde öğrendiğim şeyleri size kısa kısa paylaşacağım.  GitHub’dan beni takip edebilirsiniz: https://github.com/baransomakli

Kolay gelsin.

Author

Write A Comment