Merhaba dostlarım, JavaScript’ öğrenmeye önceden başlamıştım fakat bir türlü devam ettiremedim. CodeFiti ekibi olarak (ekibi de yakında bir yazıda sizlere tanıtırım) Apache Cordova platformunda mobil uygulamalar geliştirdiğimiz için JavaScript bana baya lazım oluyor. Hem programlama dilleri arasında en eğlenceli dillerden biri olmasının yanında en gerekli dillerden biri.

Programlamaya ilk başladığım zamanlarda her gördüğüm geliştiriciye, tanıştığım geliştiricilere bir programlama dilini nasıl öğrenirsiniz gibi sorular sormuştum. Aslında bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişiyor. Olay aslında kendine bir şeyleri öğretmeyi bilmen ile alakalı. Neyse felsefeye girmeden olayımıza geçelim. Bu yazı dizisi aslında bir eğitim serisi amacıyla yazmıyorum doğrusu. Ben çoğu konuyu araştırırken kendim için notlar alırım. Bu sefer ise daha ayrıntılı notlar alıp kendime ve bu yazı dizisinden yararlanacaklara bir dökümantasyon bırakmak istiyorum.  JavaScript’in sytax’ından başlayarak en başından öğrenme başlıklarıma göre sizlerede kaynak göstererek yazılarıma devam edeceğim.

JavaScript Syntax:

Syntax programlama dillerinin yazım kurallarıdır. CSS’den örnek vermek gerekirse bir alt satıra geçmek için her satırı “;” ile kapatmanız gerekir. Bu bir yazım kuralı yani syntaxdır.

JavaScript’in Syntax’ında önemli olan şeyler şunlardır.

 • JavaScript küçük harflere duyarlıdır.  ( var Baran ile var baran aynı şey değildir yani. )
 • CSS’deki gibi bir alt satıra geçmek için her satırı “;” ile kapatmanız gerekir.
 • Kod yazarken istediğiniz kadar boşluk bırakabilirsiniz.
 <script type="text/javascript">

var x = 5;

var y = 6;

var z = x + y;

alert(z);

</script>

 • JavaScript yazarken yorum satırları kullanabilirsiniz.

/*
The code below will change
the heading with id = "myH"
and the paragraph with id = "myP"
in my web page:
*/

 • Değişken isimleri sayı ile başlayamaz.
 • JavaScript kodları html dosyasının head kısmınada body etiketlerinin arasınada yazılabilir. (sayfanın hızlı yüklenmesi için </body> etiketinin bir üst satırına js kodlarınızı ekleyebilirsiniz.)
Author

5 Comments

 1. Zaten genellikle diller bir birbirine benzerler. Mesela ben Java öğreniyorum şuan mobil uygulama geliştirmek için. Onda da mantık aynı sayılır. Bir kaç dil öğrenince devamı çorap söküğü gibi geliyor. Kolay gelsin!

  • Teşekkür ederim. Programlama mantığı bildikten sonra diğer her şey dediğin gibi çorap söküğü gibi geliyor. Bende kendime bir library bırakmak için bu yazıları yazmaya karar verdim.

  • Tabii ki gelecek belki bu gece bi 5-6 yazı girerim takipte kal kanka, teşekkür ederim 🙂

 2. Cihat Kaya Reply

  Açık ve en basit haliyle anlatılmış bir ders programlama bilmeyenler için iyi bir kaynak olacaktır derslerin devamını bekliyor ve başarılar diliyorum:))

Write A Comment