Merhaba,

Bu dersimizde öncelikle sizlere kısaca java nedir ve neden java sorularını cevaplayıp gerekli araçların kurulumunu anlatıp ilk java uygulamamız olan “Hello World” uygulamasını beraber yapacağız.

Java Nedir?
“Bir kere yaz her yerde kullan” sloganı ile karşımıza gelen bu teknoloji SUN bilgisayar şirketinin televizyonlar, fırınlar, buzdolapları ve buna benzer aletlerin birbirleriyle haberleşmesini sağlamayı amaçlayan bir proje olarak başlatıldı. SUN firması Java dili projesini iptal edecekti. Ancak Java’nın web ortamları hazırlamada bir potansiyeli vardı. Bunu gören SUN firması Java’yı tanıttı. Proje ilgiyle karşılandı.

 

Java, C++ diline oranla öğrenilmesi çok daha kolay bir dildi. SUN firması, kullanmak isteyen herkese Java’yı ücretsiz olarak sundu. 1996-97 yıllarında hemen hemen tüm dünyada temel bilgisayar dili olarak öğretilmeye başlandı.

En baştaki sloganda demek istediğim Linux’ta yaz Windows ve MacOS’ta kullan veya tam tersi. Nerede yazıldığının önemi yok. Herhangi bir yerde yazıp diğer tüm sistemlerde kullanabilirsiniz.

Neden Java?
Java, açık kaynak olması nedeniyle tercih nedeni olmuştur. Ve yazılımı bir platformda yazıp diğer platformlarda çalıştırmalarını sağlar. Resimleri üç boyutlu olarak görüntülemenizi sağlar.

Gerekli Araçların Kurulumu

İlk olarak bu adrese girip Java SE Development Kit 7u51 yerindeki Accept License Agreement kutucuğunu işaretleyip platformlardan hangisine sahipseniz onu seçiniz.Ve inen dosyayı bilgisayarınıza kurunuz.
Şimdi sıra Eclipse’i kurmaya geldi.Bu  adrese girip Eclipse IDE for Java Developers’ın platformunuza uygun olanını indiriniz. Zip dosyası olarak inecektir. Dosyayı bilgisayarınızdaki istediğiniz yere çıkartıp programa giriş yapabilirsiniz.

İlk uygulamamız Hello World

Eclipse’i açıp File>New>JavaProject diyoruz. Project Name kısmına Hello World yazdım ben siz isterseniz projeye başka bir isim verebilirsiniz. Sonra da finish e tıklıyoruz.

JavaProject
Sonra resimdeclass

gösterdiğim kısımdan HelloWorld’e iki kez tıklıyoruz ve alt dizini olarak 2 dizin açılacak src ve Jre System Library[Java SE 1.7] isimli. Src olan dizi sağ tıklayıp New>Class diyerek sınıf oluşturuyoruz. Resimdesınıfisimlendirme gösterdiğim gibi Name kısmına class ismi veriyoruz.
Resimde olduğu gibi Which method stubs would you like to create bölümündeki public static void main kısmını işaretliyoruz ve finish diyoruz.

Resimdekihelloworld

gibi kodları yazıyoruz ve üst menüdeki run(resimde kırmızı yuvarlak sembolle işaretli yere tıklıyoruz) yerine tıklıyoruz.Programımız alt taraftaki console yerinde çalıştı ve System.out.println(“Hello World”) komutuyla yazdırmasını istediğimiz Hello World’ü yazdırdı.

Author

16 Comments

  1. Berk Hasoğlu Reply

    Javaya başlamayı düşünüyordum zaten çok yararlı bir konu olmuş makalelerinizin devamının gelmesi dileğiyle ..

  2. hmm bu bilgiler oldukça faydalı en kısa süre içerisinde şu javayı öğrenecem 🙂

  3. Çok bilgilendirici bir makale olmuş.Java ismini çok duymaya başladım bu aralar.Önceden hayatımda bu kadar yoktu.Öğrenmek gerek sanırım.

  4. Kazım Kabul Reply

    Bu gerçekten güzel ve yararlı bir makale olmuş teşekkürler 🙂

Write A Comment