Daha dün gibi geliyor fakat 3 yıl olmuş bile blogumu açalı. Zaman hıp hızlı geçiyor. 3 yılda hayatımda ve blogumda o kadar çok şey değiştiki. 3 yıl önce kimin temasını kullansam diye düşürken şuan tasarımını kodlamasını her şeyini kendim yaptığım temayı kullanıyorum blogumda. Doğruyu söylemek gerekirse blogumda 3 senede hedeflediğim gibi pek bir başarıya ulaşamadım. Fakat yazmayı çok sevdiğim için öğrendiklerimi öğretmek istediklerimi blogumda yazıyorum ve yazmaya devam edeceğim. Şu sıralar pek yazı yazamamın sebebi 12. sınıf olup üniversite sınavına hazırlanmam. Tabii sınav bittikten sonra YouTube kanalım olsun blogumda olsun fazlasıyla aktif olacağım.

3 senede neler yaptım neler öğrendim kısaca sizlere ondan bahsetmek istiyorum.

Blogumu açtığım ilk zamanlar masaüstü programlama ile ilgileniyordum ve sadece C#, Java, Visual Basic gibi dillerin makalelerini yazıyordum. (Blogumun yedeklerini kaybetmem ile çoğu yazım gitti ama olsun bazıları duruyor hala okuyabilirsiniz) O zamanlar liseyede başladığım zamanlardı dersler ile programlamayı götüremeyeceğim, spor ile de ilgilenmek istediğim çok dönem oldu özellikle fitness ve basketbolla çok ilgilendiğim dönemler oldu. Neredeyse 1 sene boyunca yazılımdan uzak kaldım. 11. sınıfa başlarken yeni bir hedef ile tekrardan bu işlere sarılmaya başladım. Bu sefer hedefim ‘web‘di. Hedefimi dahada açarsak kendi temalarımı yapıp satışa sunmaktı ve ücretsiz temalar paylaşmaktı diyebiliriz. Hedefimi koyduktan sonra öğrenmem gerekenlerin listesini yapıp işe koyuldum. Listemde html, css, wordpress entegre vardı. Şuanda 12. sınıfın ortalarındayım ve html css wordpress konularında orta seviyeden yukarı çıktım diyebilirim. (Çoğu kişi uzman, pro vs gibi şeyler diyebilirdi fakat ben hala öğrenilecek çok şey olduğunu düşündüğüm için alçak gönüllü olmak istiyorum) Şuanda freelancer olarak müşterilerime Arayüz Geliştirme ve WordPress Tema Geliştirme konusunda destek veriyorum.

Son 1 sene boyunca en çok hedeflediğim bir şey vardı. O da ücretli WordPress tema geliştirip satmaktı. Yani ürün olarak bir tema çıkartmaktı. Fakat ne zaman başlasam ya WordPress kısmında ya arayüz kısmında yarıda bıraktım bir türlü nasip olmadı ama 2016 da inşallah bu hedefimi gerçekleştireceğim.

Bugün blogumun 3. yılı şerefine uzun zamandır planladığım bir şeyi yaptım. Normalde çok kararsız kalmıştım daha okul başlamadan blogumun temasını baştan yazmıştım gerçekten çok beğendiğim bir tema oldu ve mobil olayını da bu sayede tamamen çözmüş olmuştum. Yeni tema yazmalı mıyım 3. yıl için yapmamalı mıyım diye çok düşündüm sonradan bu temayla 1 sene daha gidebileceğimi planlayıp portfolyomu değiştirmeye karar verdim.

Okuldan gelince başlayıp 2-3 saat içinde portfolyo tasarımı kodladım. Aşağıdaki resim portfolyo tasarımım. Resime tıklayıp büyük şekilde inceleyebilirsiniz. Sizlerede danışmak istediğim bir husus var. Bu tasarımı baransomakli.com/portfolyom da mı kullanayım yoksa baransomakli.com.tr alan adında mı kullanayım? Bu soruma nedeniyle cevap verirseniz çok mutlu olurum.

Freelancer Front End Developer Portfolyo

Blogumun ve benim 3 yılım bu şekilde geçti dostlarım. Bu 3 yıl boyunca beni yalnız bırakmadığınız desteklediğiniz için çok teşekkür ederim. Umarım hep beraber oluruz. Öğrenmek, öğretmek ve kendimizi geliştirmek için uğraşırız. Tekrardan teşekkür ederek yazımı burada sonlandırmak istiyorum. Kendinize iyi bakın. Görüşmek üzere.

Author

Write A Comment