Bir Sublime’cı olarak tası tarağı toplayıp Atom’a geçiş yaptım. Bir geliştiricinin en önemli ekipmanı bence editörü ya da IDE’sidir. Fakat ben bu konuda ne yazık ki bir türlü tam karar verip hadi bunla devam edeyim diyemedim. Hep diyomuş gibi oldum 🙂 Mesela şuana kadar en uzun kullandığım editör Sublime Text 2’idi. Şahane bir editör. Atom’a geçmeden önce birde WebStorm’u denedim. Gayet kalileti bir IDE eklentileri vs her şeyiyle tam fakat beni Web Storm da tutamayan sebep Windows da performansı pek iyi olmaması. Ram’i su gibi emiyor ve hızlıca kod yazamıyorsunuz. Neredeyse alışıyorum derken gelen güncellemeler ile bu kasma oranı artınca dedim değiştirme zamanı geldi ve GitHub’a merak sarmam ile GitHub’ın geliştirmiş olduğu açık kaynak olan Atom.io’ya geçiş yaptım.

Geçiş yapmamın sebeplerinden başlıca anlattım fakat bu geçiş sebebinde Atom’un özelliklerinin büyük bir payı var. Fatih abinin Atom ile ilgili yazmış olduğu çok güzel bir yazı var. Atom: En Özelleştirilebilir Kod Editörü Onu okumanızı tavsiye ediyorum ben bu yazıda şunu şöyle yapın vs demeyeceğim çünkü bunu YouTube da videolar ile yapmayı planlıyorum. Yazımda neden geçiş yaptığımı ve kullandığım eklentilerden bahsedeceğim. (Çok fazla lafı uzattım artık konuya giriyorum)

Atom’a Geçme Sebeplerim

  • Tema Yelpazesi

Sublime da bu olaydan çok sıkılmıştım. itg.flat adında bir tema kullanıyordum fakat Sublime Text de tema düzenlemek vs o kadar rahat değil. Atom da tema dosyaları less ile yazılmış durumda css bilginiz ile istediğiniz her yeri değiştirip ayarlayabiliyorsunuz. Şuan kullandığım temayı özelleştirmeye başladım bittiğinde GitHub’a atacağım zaten.

  • Hızı

Çok hızlı açılması, kullanırken tablar arasında olsun veya başka uygulamaya geçiş yaparken vs hiç bir türlü kasma bilgisayarınızı zorlama olmuyor.

  • Paketleri

Paket yüklemek kadar paket geliştirmekte kolay bu sebepten ötürü çok fazla paket mevcut. Sizi hızlandıracak eklentiler var. Yazının ilerleyen kısımlarında bunları belirteceğim.

Kullandığım Eklentiler

File-Icons’u ayrıca bahsetmek istedim. Atomda üst kısımda dosya isimlerinin başına geliştirdiğiniz teknolojinin iconunu getiriyor.

file-icons

Çoğu programlama dilinin iconu bulunmakta. Temalar ile de gayet uyumlu olduğu için hiç sırıtmıyor temada.

Screenshot_1

Editörü kurduğunuz ve bir dosya açtığınız zaman resimdeki gibi bir çizgi göreceksiniz bu çizgi beni baya rahatsız ediyordu bugün Front-End TR grubuna sordum ve Hana abla sağolsun yorum attı ve Wrap Guide  paketini kaldırmamı söyledi bu şekilde sorunu çözmüş oldum.

Kısaca geçme sebebimi ve kullandığım eklentilerden bahsetmek istedim. Bu listeyi güncel tutmaya çalışacağım Atom’un öğrendiğim özellikleri ile oradaki listeyi daha da arttıracağım. Şimdilik bu kadar okuduğunuz için teşekkür ederim görüşmek üzere.

 

Author

1 Comment

  1. çok manasız bir geçiş olmuş kanımca. atom hızlı demişsin de baranım bence sublime en iyisi hiç vazgeçme derim. nasıl olsa yakında geri döneceksin. 🙂

Write A Comment