WordPress altyapısı kullanan temaların Türkçeleştirilmesi için iki ayrı yol mevcuttur.

Birincisi, temaya ait dil dosyaları program ile değiştirmek, ikincisi ise manuel (el ile) olarak gerekli yerlerin Türkçeye çevrilmesi.  Burada gerekli metinleri kod editörlerinden değiştirebiliriz.  Tema editleme işlemi yapanlar Türkçeleştirmenin zor olduğunu söylüyorlar, oysa ki  bu işlem Türkçe bir metin yazmak kadar kolaydır.

WordPress Tema Türkçeleştirme işlemi için gelişmiş kod editörlerinden birini kullanabilirsiniz.

Notepad++ veya DreamWeaver gibi gelişmiş kod editörleri bu iş için bire bir uygundur.  DreamWeaver  daha gelişmiş olduğu için C6 sürümünü kullanarak bu işlemi yapmak daha kolaydır.

Türkçeleştirme işlemine başlamak için DreamWeaver’dan temamıza ait alt sayfaları açıp burada İngilizce olan kelimeleri Türkçeye çevirmemiz yeterli olacaktır. Örnek bir kelime: comment, bu kelimenin Türkçe karşılığı yorumdur. Yorumlar olarak değiştirmeniz doğru olacaktır.

İkinci yol:  Bu yolu kullanarak program ile Türkçeleştirme işlemini yapacağız. Bu işlem tüm temalar için geçerli değildir. Bazı temalarda dil dosyaları olmadığı için kod editörleri ile düzenleme yapabiliriz.

PoEdit Programı kullanarak dil dosyası bulunan temaları Türkçeleştirebiliriz. Temamıza ait .PO uzantılı dil dosyasını program ile açarak istediğimiz metni düzenleyebiliriz.

 

.PO uzantılı dosya nedir? diyecek olursanız, Temamıza ait metinlerin bulunduğu dil dosyasıdır. Bu dosyayı kullanarak PoEdit gibi dil dosyası düzenleme programları yardımı ile temamızı rahatlıkla istediğimiz dile çevirme imkanımız vardır.

Yukarıda anlattığımız gibi tema Türkçeleştirme işlemi bu kadar basit bir olaydır.

Author

4 Comments

Write A Comment