WordPress kurulumunda öncelikli olarak bilinmesi gerekenler nelerdir? Kurulum yapmadan önce neleri öğrenmemiz gerekir? Bu yazımızda kurulumda ilk öğrenmemiz gereken önemli birkaç terimi teker teker açıkladık.

WordPress altyapılı bir  siteye kurulum işlemine başlamadan önce veritabanı sunucusu, veritabanı adı, veritabanı kullanıcısı ve paralı ? gibi önemli bilgilere sahip olmamız lazım.  Bu bilgilere sahip olduğunuz taktirde kurulum işlemine başlayabilirsiniz. Kurulum işlemine başlamadan önce öğrenmeniz gereken terimler: 

1 -Domain Alan adı (Domain Name), Bir kişisel site, blog veya kurumsal web sitenin internet üzerindeki adresi ve adıdır.  Siteye erişmek isteyen kullanıcılar alan adını veya İP adresinin kullanmak zorundalar. Alan adını bir Domain Satan Firmadan almak mümkündür.

2 -Hosting

Hosting, diğer adıyla web site barındırma servisleri, resimleri, videoları, web site sayfalarını, dökümanları ve son olarak web sitesini yayınlamak için bilgilerin tutulduğu bilgisayarlardır. Bu bilgisayarlar günlük hayatımızda kullandığımız bilgisayarlardan kat kat hızlı çalışan ve daha çok performans gösteren bilgisayarlardır.

3 -FTP

FTP dosya transfer protokolüdür.  Hostinglere yani sunuculara dosya transferi yapmak için kullanılır. Dosya transfer yapmak için kullandığımız bu protokol sayesinde web sitemize ait tüm dosyaları (resim, video, sayfalar, dökümanlar vb) sunucumuza göndeririz ve sitemizi yayınlamaya başlayabiliriz.

4 -MySQL

MysQL adından da anlaşıldığı gibi bir veri tabanı yönetim sistemidir.  Bu sistemi Windows platformlarında ücretsiz kullanabiliyoruz. Ticari amaçla kullanmak içinse ek bir ücret ile lisans almamız gerekmektedir.

Author

1 Comment

Write A Comment