Herkese merhabalar, bu yazıyı yazdığıma göre bugün 31 Aralık. Normalde son güne asla bırakmayacağım bir yazı fakat bu yıl hayatımın en yoğun yılı oldu şuan bile üzerinde çalıştığım projeye ara verip yazıyı yazmaya başladım. Gün içinde kafamda nelerden bahsederim diye düşünüp durdum.

2014’den beri her sene Geride Bıraktık diye adlandırdığım sene sonu yazısını yazıyorum. Bir öncekini okumamış olanlar vardır diye 2017’yi De Geride Bıraktık yazısını buraya bırakayım.

Geçen sene koyduğum hedeflerin üzerinden hangilerini yapıp yapamadığımdan bahsederek başlayalım.

İlk olarak geçen sene 46 tane kitap okuyup bu sene için 50 kitap hedefi koysam da bu sene maalesef 34 tane kitap okuyabildim :/

Hiçbir teknik veya deneyime dayalı yazı yazamadım. Bu sene özellikle Freelance konularında içerik üretmek istiyorum. En azından gittiğim mekanları vs instagram’da story veya postlarda göstermek istiyorum.

Eskişehir, İzmir ve Muğla’ya seyahat edeceğim demiştim. Bu üç şehirden hiçbirine gidemedim.

Konferanslarda konuşma yapmak diye bir hedef koymuştum kendime. İstanbul’da Bir İşe Giriştik ailesine Web Programlama anlattım. TazeBT’nin düzenlediği Front-End Camp’da Frontend Geliştirme Araçları, CSS Animation ve Git anlattım. En son olarak da Trabzon’da Google Developers Group etkinliğinde Freelance ve Remote Çalışmak üzerine bir konuşma yaptım. Bu sene daha fazla konuşma yapmak daha fazla deneyim aktarmak istiyorum.

Tasarım tarafına daha çok vakit ayırdım. Makale okumalarımın çoğu bile tasarım konuları üzerine oldu.

Erdem Koç ile tanıştım. Hayat görüşü, disiplini ve felsefi bilgisi sayesinde bana çok fazla şey kattı. Son 1 yıldır beraber projeler yapıyoruz.

Elif Aleyna Duman, Berke Yağız Sevim ve Mustafa Zahid Efe ile birlikle üniversiteye başlayacak öğrencilerin daha kolay üniversite seçmelerini sağlayacak Hangi Üniversite Hangi Bölüm adında bir proje yaptık. Ben bu projenin tasarımlarını ve arayüz geliştirmesini yaptım. Haziran ayında Kolektif House’da düzenlenen İş Bankası’nın Workup programına seçildik.

Son 3-4 yıldır Toggl adında bir program ile günde ne kadar çalıştığımı ölçüyorum. Freelance çalıştığım için Toggl sayesinde projelere deadline vermem kolaylaşıyor. 2017 yılında 615 saat 11 dakika çalışmıştım. Bu sene ise 1139 saat 13 dakika çalışmışım.

Bu sene React öğrenmeye başladım. Freelance olarak yaptığım bir proje de son 3-4 aydır React yazarak projeye destek oluyorum.

O zaman şimdi 2019’un hedeflerinden bahsederek kapanışı yapalım.
* Freelance üzerine podcast yapmak.
* 50 Kitap okuyacağım.
* Daha fazla Freelance proje yapmak.
* JavaScript çalışmaya devam edeceğim.
* Daha fazla seyahat etmek istiyorum. Geçen sene gidemediğim şehirleri tekrardan listeye ekliyorum. Muğla, İzmir ve Eskişehir.

Hayallerinize ve hedeflerinize ulaşabileceğiniz mükemmel bir yıl olur umarım. İyi yıllar.

Author

3 Comments

  1. İyi yıllar! Umarım bu sene diğer senelerden daha mutlu olur. Kendini geliştirmen, hayallerini gerçekleştirmen temenni ile.
    Blog yazısı da bekleriz 🙂

  2. Ellerine sağlık can kardeşim benim, başarı bu yıl da peşini bırakmasın! 👀
    +1100 saatte biraz şov olmuş, bu sene ufak bir rekabete ne dersin? 😏

Write A Comment