2017’nin sonuna geldik! 31 Aralık günü tek heyecanlandığım şey bu blog yazısını yazmak oluyor. Yaklaşık 3-4 senedir aktif olarak teknik blogların aksine kişisel blogları çok fazla takip ediyorum. Galiba en sevdiğim yazılar bu tarz insanların deneyimlerini ya da hedeflerini özetledikleri yazılar oluyor.

2014’den beri her sene Geride Bıraktık diye adlandırdığım sene sonu yazısını yazıyorum. Bir öncekini okumamış olanlar vardır diye 2016’yı Geride Bıraktık yazısını buraya bırakayım.

2017 benim için keyifli başlasa da sonlarına doğru kız arkadaşımla 4 senelik ilişkimizi bitirmemiz ile biraz keyifsizleşti. Neyse güzel şeylerden bahsedelim. Geçen sene İstanbul’da bir yurtta kalıyordum geçen seneki yazıda yazmamış olsamda 2017’de ki ana hedeflerimden biri İstanbul’da tek başıma eve çıkmaktı. Tek başına yaşamak her zaman bana daha cazip geliyordu çünkü tek başıma olduğum zaman orayı hem ev hemde ofis olarak kullanabilecektim. Mayıs ayında bu hedefimi sonunda gerçekleştirebildim.

Udemy’e mi YouTube’a mı içerik üretsem derken maalesef yine YouTube tarafını boşladım ve içerik üretemedim.

Mart ayında 1.5 yıldır çalıştığım Scode ekibinden ayrıldım.

Hem front-end hem de WordPress işler almama rağmen bu yıl da ağırlıklı olarak front-end işler yapıp kendimi geliştirdim. Çok güzel projeler de bulundum ve çok iyi işler çıkarttık.

Bu yıl yaklaşık 7-8 kez kendi portfolyomu baştan tasarladım. En sonunda bir tanesi içime sindi ve kodladım. Bu hafta içinde yayına almayı planlıyorum. Twitter’dan duyururum zaten.

Geçen sene koyduğum hedeflerden biri de tasarım tarafımı geliştirmekti. Bu sene gerçekten Sketch ile çok fazla vakit geçirdim ve geçen senelere göre tasarım tarafında kendimi daha fazla geliştirdiğimi düşünüyorum.

Bu sene tüm senelere göre en fazla kitap okuduğum yıl oldu. Hedefim 45 kitapken toplam 46 kitap okudum. Bu seneki hedefim 50 kitap.

2 yıldır sürekli dövme yaptırmayı erteliyordum sonunda kesin yaptırıyorum diyerek ağustos ayında sonunda gidip “Code Is Poetry” dövmesini yaptırdım.

En sevdiğim kısma geldik bu senenin hedefleri 🙂

* Geçen sene JavaScript tarafımı geliştirmeye ağırlık vermiştim. Bu sene hatta Ergenekon ile beraber bir challenge koyduk ve ReactJS tarafında kendimizi geliştireceğiz.

*  Konferanslarda konuşma yapmak.
* 50 Kitap okuyacağım.
* Her hafta pazar günü teknik ya da ilgilendiğim konular hakkında blog yazısı yazacağım.
* Eskişehir, İzmir ve Muğla’ya seyahat edeceğim.

Hayallerinize ve hedeflerinize ulaşabileceğiniz mükemmel bir yıl olur umarım. İyi yıllar.

Author

Write A Comment